Pożegnanie lata :(
Lato, lato i po lecie...3 września całe miasto bardzo muzycznie żegnało lato. Pogoda tego dnia nie należała do najlepszych, ale atmosfera na Stadionie była bardzo gorąca. Kolneński dom Kultury wraz z Burmistrzem Miasta Kolno przygotował na ten dzień niezwykły koncert. Dla każdego znalazło się coś miłego.
Jako pierwsi na scenie pojawiali się przesympatyczni „Marsjanie”, którym udało się porwać do zabawy najmłodszą publikę. Było mnóstwo konkursów, malowanie statku kosmicznego, a na zakończenie każdy mógł wykonać sobie profesjonalny marsjański makijaż.
Po występie zielonych stworów przyszedł czas na koncert młodzieżowej grupy wokalnej „Fantazja” z Kolneńskiego Domu Kultury. Młode wokalistki zaprezentowały swoje ulubione piosenki z całej dwuletniej pracy w zespole. Nie zabrakło więc piosenki 'Dłoń” zaśpiewanej bardzo ekspresyjnie przez Patrycję Górską, nastrojowej i niezwykłe trudnej „Chcę być Kopciuszkiem” oraz piosenki „Pa, aa...”, która przyniosła zespołowi juz niejedną nagrodę. Dziewczęta pokazały swoje niezwykłe umiejętności wokalne i duży talent i zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.
Następnym punktem programu był występ kapeli folkowej „Na Świętego Jana” z Kolna. Zespół ma już swoich fanów, więc tłumek pod scena zaczął gęstnieć. Kapela, w skład której wchodzą m.in. członkowie legendarnej „Folkiestry” dała prawie godzinny interesujący koncert i porwała do tańca kolneńską publikę.
Z każdą kolejną minut a na scenie robiło się coraz ciekawiej. Po bisie kapeli „Na Świętego Jana” wystąpiła grupa „Shamrock” z Suwałk uprawiająca muzykę irlandzką
(tu znajdziesz stronę zespołu). Dzięki niezwykłym brzmieniom elektrycznych skrzypek, żywiołowości muzyków, pięknym głosie wokalistki grupie udało się zaczarować widownię. Shamrock wykonał piosenki m.in. ze swojej płyty „Celtic”, za którą był mianowany do prestiżowej nagrody muzycznej Fryderyka 2002 w kategorii Album Roku Etno Folk.
Druga gwiazdą wieczoru, na która czekała większa część młodej widowni był rockowy, nowoczesny zespół Bohema
(tu znajdziesz stronę zespołu). Grupa składa się z pięciu osób, a prym wśród nich wiedzie spontaniczny i o ekstrawaganckim wyglądzie wokalista Piotr Lipka. Już od pierwszych dźwięków młodzi muzycy z Warszawy porwali wszystkich do szalonej zabawy. Bohema wykonała utwory ze swojej najnowszej płyty „Santi subito”jak również kilka coverów. Grupie udało się namówić do śpiewania również publiczność. Była to porcja porządnego rockowego grania. Publiczność nie pozwoliła tak łatwo muzykom opuścić sceny. Zespól dwukrotnie bisował. Po koncercie można była zakupić płyty z autografami i porozmawiać z wykonawcami. Zespół juz zadeklarował chęć ponownego zagrania koncertu dla kolneńskiej publiczności.
I tym rockowym akcentem zakończyła się impreza „Pożegnanie lata”. Teraz pozostaje juz tylko zaśpiewać „Żegnaj lato na rock”....
SP
Galeria zdjęć z festynu
Sponsorzy:
Burmistrz Miasta Kolno
Starostwo Powiatowe w Kolnie
Scena, nagłośnienie i oświetlenie: firma SONIC SYSTEM
Wakacyjne Pikniki Rodzinne
Nową formą rozrywkową dla całych rodzin wprowadzoną tego lata są „Festyny Rodzinne”. Odbywają się one na placu za domem kultury.
Pierwszy z nich miał miejsce 16 lipca. Na letniej scenie wystąpiły zespoły ludowe skupione przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łysych. Kapela i zespoły śpiewacze nie tylko zabawiały muzyką i piosenką, ale również wciągnęły do wspólnego tańca część widowni.
Dużą atrakcją, szczególnie dla dzieci był występ Studia Małych Form Teatralnych ,,ART-RE” z Krakowa. Spektakl o Smoku Wawelskim, w którym brali również udział widzowie, cieszył się dużym uznaniem i był długo oklaskiwany.
Nie zabrakło również konkursów dla widowni.
Niestety przy drugim festynie szyki popsuła nieco pogoda. 6 sierpnia cały dzień padały przelotne deszcze i było chłodno. Zmusiło to organizatorów do przeniesienia imprezy na salę widowiskową KDK. A szkoda bo program zaprezentowany przez zespół z Rybnika był bardzo zabawny, a każdy z uczestników mógł wygrać jakąś nagrodę. Jednak wspomniana pogoda spowodowała dużo mniejszy udział mieszkańców. Nawet szczudlarz przemierzający ulice naszego miasta w strugach deszczu niewiele mógł zdziałać.
Dziś można obejrzeć kilka fotek z
Piknik Rodzinny ze Skrzatem Super Chwatem
Wakacje w KDK
Jak co roku w Kolneńskim Domu Kultury dla dzieci pozostających w mieście realizowana jest ,,AKCJA LATO z KDK”. Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku.
Każdy z uczestników zajęć może znaleźć dla siebie coś ciekawego.
Są więc zabawy sportowo-sprawnościowe (chociaż w te upały z pewnymi ograniczeniami), teatralne, muzyczno-taneczne, oświatowe, itp. Największą popularnością cieszyło się poszukiwanie skarbu na terenie domu kultury. Dzieci musiały pokonać wiele przeszkód (m.in. sprawnościowe i z różnych dziedzin wiedzy), aby dotrzeć do celu.
Inną ulubioną formą zajęć są origami, które wprowadzają dzieci w świat magicznych kół, prostokątów i kwadratów. Efekty tych zmagań można oglądać na holu domu kultury.
Lipiec zakończono balem przebierańców, na którym nie zabrakło zabaw i konkursów tanecznych.
Z braku chętnych nie zrealizowano jedynie wycieczek jednodniowych .
Przypominamy, codziennie o godz. 11-tej czekają na Was ciekawe zajęcia.
Przyjdź, nie nudź się w domu, zostaw komputer!!! W domu kultury miło spędzisz czas.
Konkurs piosenek Jacka Cygana
Na zdjęciu uczestnicy konkursu podczas warsztatów wokalnych prowadzonych przez Krzysztofa Antkowiaka
Laur 2006r
W dniach 30 IV- 02. V. 2006 odbyły się w Kruszwicy VII Ogólnopolskie Spotkania Młodych Piosenkarzy „Laur 2006r”. Udział w nich wzięło ponad 80 młodych wokalistów z całej Polski. Poziom konkursu był bardzo wysoki, ale atmosfera mimo rywalizacji bardzo sympatyczna. Po raz pierwszy udział w tych spotkaniach wzięły trzy moje podopieczne: Patrycja Górska, Julita Szczech i Ada Zielińska. Dziewczyny na co dzień śpiewają w zespole „Fantazja”, ale jako solistki wyjechały po raz pierwszy i od razu na tak prestiżową imprezę.Czy było warto?
Myślę, że tak. Początkowo dziewczyny bardzo się przestraszyły sceny, innych wykonawców, ale już po pierwszej próbie mikrofonowej poczuły się pewniej. Dzień przesłuchań zaczął się nietypowo. Okazało się, że przesłuchania średniej grupy wiekowej zaczynają się rano,a nie jak było początkowo zaplanowane po południu. W dodatku Patrycja miała numer siódmy,a nie zabrałyśmy ze sobą stroju! Uruchomiłyśmy wszystkie kontakty i strój dojechał na ostatnią chwilę. Ale Patrycja już przebrana musiała dosłownie biec na scenę. A takie zdenerwowanie nie służy dobrze występowi. Poszło jednak dobrze, byłam naprawdę z niej dumna. Ada śpiewała jako 39 , ale jury nie usypiało tylko z uwagą słuchało. Ada zaczarował ich swoją kołysanką i dostała gromkie brawa. Bała się najbardziej, ale poszło jej znakomicie.
Julita jako najmłodsza z nas śpiewała w najmłodszej grupie wiekowej. Kiedy weszła na scenę pewnym krokiem uczestnicy wiedzieli już, że będzie wesoło. Julita szalała na scenie i była odważna jak zwykle. Wokalnie też wypadła dobrze. Myślicie, że tylko ja jestem z nich zadowolona?
Dziewczyny podobały się również jurorom, a to sukces, gdyż na kruszwickim festiwalu zasiada bardzo profesjonalne jury. M.in Artur Grudziński kompozytor i muzyk znany m.in z programu telewizyjnego :”Songowanie na ekranie”. Konkurs jest nietypowym festiwalem, ponieważ każdy z uczestników dowiaduje się jak został oceniony przez jury. Trzeba zdobyć odpowiednią ilość punktów, aby uzyskać Brązowego, Srebrnego lub Złotego Laura. Dla pozostałych osób jest Laur Zielony, też sympatyczna pamiątka.
My wróciłyśmy z dwoma Brązowymi Laurami i jednym Zielonym, co myślę jak na początek jest dobrym wynikiem.
Festiwal był wspaniałą przygodą nie tylko z powodu nagród. Dziewczynki mogły troszkę z dystansem spojrzeć na siebie, poznać nowych ludzi, nabrać odwagi i wiary w siebie. Dla mnie to też była możliwość skonfrontowania swojej pracy z pracą innych instruktorów. Zdobyłam wiele cennych wskazówek i rad jak lepiej pracować ze swoimi zespołami.
Sylwia Piątek
W krainie muzyki
Po raz drugi Kolneński Dom Kultury wraz ze Szkołą Muzyczną w Kolnie przygotował audycję edukacyjną. Tym razem była to
Bajka o Piosence i Nutkach dla przedszkolaków. Maluchy wraz z kotkiem Zwrotką i pieskiem Refrenem odwiedziły muzyczną krainę Symfonię, gdzie poznały klucz Basowy i Wiolinowy oraz Gamę. Śpiewały piosenki i rozwiązywały muzyczne zagadki..
KDK w Kolnie zapowiada kontynuowanie audycji dla innych placówek.
Wielkanoc już tuż, tuż...
Rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu plastycznego “Wielkanocne rozmaitości” Na konkurs wpłynęło 245 prac dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz placówek kulturalnych Powiatu Kolneńskiego. Po obejrzeniu wszystkich prac przez komisję konkursowa postanowiono przyznać wyróżnienia w poszczególnych kategoriach konkursowych.
Galeria
Palma Wielkanocna:
Monika Cwalina, Justyna Góralczyk - Gimnazjum im Papieża Jana Pawła II w Małym Płocku,
Justyna Karwek - Zespół Szkół Samorządowych w Zabielu,
Damian Piątkowski - Szkoła Podstawowa w Porytem,
Elżbieta Cwalina - Szkoła Podstawowa-w Kątach,
Marta Kościok - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kolnie,
Emilia Paliwoda - Szkoła Podstawowa w Janowie.
Kartka Świąteczna:
Anna Podsiad - Szkoła Podstawowa w Borkowie,
Marlena Fiertek - Szkoła Podstawowa w Wykowie,
Ewelina Jabłońska - Szkoła Podstawowa w Porytem,
Małgorzata Skrodzka - Szkoła Podstawowa w Zaskrodziu.
Pisanka:
Agnieszka Gołaś - Gimnazjum im .Adama Mickiewicza w Turośli,
Jolanta Szepietowska - Szkoła Podstawowa w Zaskrodziu,
Tomasz Grabowski - Szkoła Podstawowa w Konopkach Monetach,
Paweł Podsiad - Szkoła Podstawowa w Janowie,
Łukasz Bagiński - Szkoła Podstawowa A.J Wagów w Grabowie,Szkoła Filialna w Krukowie,
Marlena Kowalczyk - Szkoła Podstawowa w Kątach,
Magdalena Skrodzka - Szkoła Podstawowa w Zaskrodziu.
Stroik Wielkanocny:
Emilia Olszewska - Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Małym Płocku,
Ewelina Krajewska - Szkoła Podstawowa w Rogienicach Wielkich,
Emilia Paliwoda, Jolanta Góralczyk - Zespół Szkół Samorządowych w Zabielu,
Natalia Pieklik - Szkoła Podstawowa w Łasze,
Ewa Rogińska, Emilia Krajewska, Alicja Dymerska - Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II,
Izabela Fankulewska - Szkoła Podstawowa nr.2 w Kolnie.
Wszyscy wymienieni uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy. O terminie wręczenia dyplomów powiadomimy poprzez szkoły i naszą stronę.
O Miłości!
Koncert, który mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać w niedzielne popołudnie (25 marca), mimo iż nie był to dzień św. Walentego, traktował o jednym z najważniejszych i najpiękniejszych uczuć - miłości. Trzeba przyznać, że w większości piosenki śpiewane przez solistki z zespołu Fantazja mówiły raczej o tęsknocie za prawdziwą miłością, za rycerzami na białych koniach. Były też jednak piosenki i wykonania bardzo dojrzałe. Szczególnie te, śpiewane przez instruktorkę - Sylwię.
Zespołowi akompaniował klawiszowiec, Paweł Podeszwik.
Niech tych parę zdjęć będzie dla was zachętą do udziału w innych koncertach zespołu.
Eliminacje Powiatowe 51 OKR rozstrzygnięte
W tegorocznych eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Kolnie wzięło udział w sumie 121 uczestników z 24 szkół i placówek kultury powiatu kolneńskiego. W tym 97 dzieci 19 gimnazjalistów i 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. A oto nagrodzeni:
w kategorii klas I – III:
Martyna Wolanowska ze S. P. w Korzenistem, która zaprezentowała utwór J. Brzechwy
Pchła Szachrajka
w kategorii klas IV - VI:
Julita Szczech ze S. P. nr 2 w Kolnie w utworze J. Tuwima
Słoń Trąbalski
Wyróżnieni w kat. szkół podstawowych:
Martyna Chodnicka – S. P. Stawiski,
Joanna Bagińska – S. P. Stawiski,
Maciej Brzostkowski – GOK Grabowo,
Renata Borawska – S. P. Grabowo,
Barbara Skrodzka – S. P. nr 1 w Kolnie,
Kamil Kowalczyk – S. P. nr 1 w Kolnie,
Katarzyna Ruszczyk – S. P. Kąty,
Norbert Chaberek – S. P. Kąty,
Izabela Fabiszewska – S. P. Mały Płock,
Aneta Koprowska – S. P. Wykowo,
Paweł Truszkowski – S. P. Wykowo,
Karolina Darmetko – S. P. Borkowo,
Anna Chilińska – S. P. Poryte
W kategorii szkół gimnazjalnych nagrodzono:
Karolinę Olszak (Gimnazjum Zabiele) i
Damiana Banacha (Gimnazjum Zabiele)
W kategorii dorosłych nagrodzono:
turniej recytatorski:
Annę Kozicką (ZSP w Kolnie) i
Bartosza Kamińskiego (ZST w Kolnie);
turniej poezji śpiewanej –
Sylwia Piątek;
monodram –
Łukasz Rumiński (ZSP w Kolnie)
Jednocześnie informujemy, że:
Wojewódzki Finał Konkursu Dla dzieci odbędzie się dnia 19 maja 2006 r. (piątek) w Białymstoku, „Spodki”, ul. Św. Rocha 14. Początek godz. 10.00.
Eliminacje wojewódzkie dla dorosłych odbędą się 22 kwietnia 2006 r. w Białymstoku, w „Spodkach” WOAK , przy ul. Św. Rocha 14 , o godz.10.00.
Wszyscy wymienieni laureaci eliminacji otrzymają podczas uroczystego koncertu laureatów dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Kolneński Dom Kultury. O terminie koncertu poinformujemy na naszej stronie i na afiszach.
Dla Pań!!!
Ponad 200 osób wysłuchało 12 marca w kawiarni KDK koncertu zespołu
GANDA KLIKA i obejrzało spektakl w wykonaniu teatru „Formacja P”. Koncert odbył się z okazji Dnia Kobiet, ale wzięli w nim udział przedstawiciele obojga płci.
Mini Playback Show - czyli - tańce wygibańce naszych pociech
W niedzielny wieczór 12 lutego spotkali się w kawiarni KDK miłośnicy muzyki tanecznej i zabawy. Podziwiali oni parodie najnowszych przebojów w wykonaniu uczestników konkursu.
Wygrała grupa naśladująca zespół "Blog 27", drugie było "Tatu", zaś miejsce trzecie zajęła "Doda".
Można też obejrzeć kilka zdjęć w naszej galerii.
BAAAL KOSTIUMOWY
Na zakończenie ferii odbył się Wielki Bal Kostiumowy. Przewodnim tematem były stroje narodów świata.
Poza tańcami i hulankami uczestnicy mogli też wziąć udział w wielu konkursach. Były to zarówno konkursy nawiązujące do tematu balu (tańce narodów, obyczaje itp)przygotowane przez S. Piątek jak i konkursy literackie przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolnie. Te drugie prowadziła M. Sielawa.
Zabawie i śmiechom nie było końca, o czym można się przekonać przyjrzawszy się paru zdjęciom z owego balu
VIII Przegląd Zespołów Obrzędowych
W sobotę 21 stycznia odbyły się już po raz ósmy prezentacje zespołów obrzędowych i nawiązujących w swej twórczości do tradycji ludowej. W tym roku w przeglądzie mogliśmy obejrzeć 13 widowisk w wykonaniu 11 zespołów w których uczestniczyło ponad 300 wykonawców.
Już dziś można obejrzeć w naszej
galerii po dwa zdjęcia z każdego spektaklu.
Jury postanowiło przyznać nagrody za następującym widowiska:
w kategorii zespołów tradycyjnych: „
Herody tradycyjne” (zespół przy parafii pw. Zwiastowania NMP w Lachowie), „
Herody na Kurpiach” (zespół z GOK w Turośli), „
Zilija w kurpsiowskiej chacie” (Dziecięcy Zespół Śpiewaczy i Teatralny przy SP w Lemanie), „
Kolędnicy z Gwiazdą” (zespół z GOK Turośl) oraz „
Herody” (zespół Świetlicy przy kościele pw. św. Wojciecha w Porytem);
w kategorii teatrów jasełkowych jury wyróżniło: „
Tu i teraz” (zespół „Betlejem” przy SP nr 2 w Kolnie), „
Nieoczekiwany gość, czyli tradycja i rzeczywistość” (koło teatralne przy Gimnazjum w Stawiskach), „
Światłość w ciemności świeci” (Gimnazjum w Kolnie), „
W hołdzie Janowi Pawłowi II - Jasełka pantomina” (SP w Czerwonym).
Upominki otrzymały widowiska: „
Wielka nowina – wielki cud” („Skrzaty” z SP w Zaskrodziu) i „
Tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia” (zespół przy kościele pw. św. Anny w Kolnie).
Nagrodę specjalną ufundowaną przez ks. Janusza Kotowskiego, proboszcza z parafii w Porytem otrzymało widowisko „
Zilija w kurpsiowskiej chacie”.
Na Wojewódzki Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego – Łomża 2006 w dniach 18-19 lutego 2006r. Jury zakwalifikowało: „
Herody tradycyjne” z Lachowa, „
Herody na Kurpiach” z Turośli i „
Ziliję a kurpiowskiej chacie” z Lemana.
W plebiscycie publiczności na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, który przebiegał równolegle z Przeglądem, najwięcej głosów oddano na szopkę nr 13 (213 głosów) wykonaną przez
Antoniego Nikonowicza z Dzierzbi, II miejsce zajęła szopka
Sebastiana Wyrwasa z Małego Płocka (nr 7) zaś miejsce III szopka
uczniów ze SP w Kątach (nr 5). W sumie do konkursu „stanęło” 13 szopek.
My osobiście mamy nadzieję, że w następnej edycji pojawią się zespoły, które zaprezentują widowiska nawiązujące do innych niż Boże Narodzenie okresów i obrzędów. Wszak nasza tradycja jest tak bogata, że aż prosi się by prezentować ją zarówno podczas przeglądu w Kolnie jak i na scenach całego kraju.
Spotkanie z teatrem
Zapraszamy wszystkie dzieci na spektakl teatralny będący podróżą w mityczną przeszłość państwa polskiego, oparty na historycznych wątkach powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. "Stara baśń".
Szczególną rolę odgrywa muzyka, przywołując klimat śpiewanych przez ówczesnych gęślarzy pieśni.
Aktorzy oryginalnych strojach ludowych, tańczą kujawiaka, włączają widownię do wspólnej zabawy. Specjalnie przygotowane stroje dla widzów, którzy przez współudział i wspólną zabawę realizują zadania aktorskie, stanowią znakomitą okazję do pamiątkowych fotografii.
Bajkę zaprezentuje Studio Małych Form Teatralnych z Krakowa
27 stycznia o godzinie 10 w sali widowiskowej KDK
WSTĘP WOLNY
Ten magiczny czas...
.
W zimowy wieczór 06 stycznia 2006r. zespoły „Fantazja” i „Fantazyjki” zaprezentowały na scenie kameralnej KDK (w Kawiarni) koncert podczas, którego zgromadzeni mogli wysłuchać 19 kolęd i piosenek nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia.
Dzięki wdziękowi młodych wykonawców i urokowi utworów - niejednokrotnie w nowoczesnej i zaskakującej aranżacji - mogliśmy jeszcze na chwile powrócić do atmosfery tego wyjątkowego wieczoru.
Instruktorka Sylwia Piątek zapowiada powtórzenie koncertu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na Przegląd Zespołów Obrzędowych, 21 stycznia, podczas którego to zespół wystąpi jako gość.
Tu można zobaczyć parę zdjęć z koncertu.
Malowane nastroje
Przez cały grudzień istnieje możliwość zwiedzania najnowszej wystawy malarskiej prezentowanej w sali Kolneńskiego Domu Kultury. Tym razem autorem prac jest Stanisław Borzuchowski z Wysokiego Mazowieckiego.
Ów były dyrektor tamtejszego domu kultury odkrył swój talent dopiero po przejściu na emeryturę. Po pewnym czasie okazało się, że obrazy są na tak dobrym poziomie i tak ciekawe, iż nie tylko najbliżsi chcą je oglądać i posiadać. Od tamtego czasu obrazy mogli podziwiać mieszkańcy wielu miast - zarówno Podlasia, jak i województw ościennych.
Prezentowane prace to dawno już nieoglądane w Kolnie akwarele. Ta delikatna technika malarska sprawia, że widz ma wrażenie dużej ulotności i zwiewności malowanych krajobrazów. W wielu pracach – szczególnie w warstwie kolorystycznej - widać wpływy impresjonistów.
Mamy nadzieję, że obrazy zaspokoją gusta wielu miłośników malarstwa. Będzie też można za niewielkie pieniądze nabyć wybrany obraz.
Wernisaż już 8 grudnia o godzinie 11, w sali baletowej (I p.) KDK.
W grudniu też m.in.:
14 grudnia (środa) – godz. 17.oo
Spotkanie autorskie z dr Krzysztofem Sychowiczem.
Promocja książki pt.
„Ziemia łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956”
Wystawa ze zbiorów IPN-u Oddział Sługa Boży Ks. Jerzy Popiełuszko
Nie był jedyną ofiarą
Nie trzeba sięgać do jakichkolwiek archiwów, żeby się dowiedzieć o zakończonej tragiczną śmiercią, drodze księdza Jerzego Popiełuszki. Zbiory IPN-u są dostępne w Kolneńskim Domu Kultury i wszyscy mogą doświadczyć za pośrednictwem udostępnionych materiałów cierpienia kapłana. Ale oprócz zdjęć ilustrujących posługę kapłańską, 19 października (w dniu otwarcia wystawy) można było zobaczyć fotografie z seminarium, z pogrzebu i materiały ze śledztwa.
- Już w wojsku Jerzy się wyróżniał, niby był jednym z nas, ale gdy jeden z podoficerów kazał mu zdjąć różaniec z palca, to odmówił – wspomina ks. Kubrak, kolega z Bartoszyc, który ,,służył” z kapelanem Solidarności w specjalnej jednostce dla alumnów.
Pewni ludzie któregoś dnia otrzymali polecenie – śledzić, zatrzymać, zniszczyć - od mocodawców, których w tym kraju nie można na razie znaleźć.
- Pociągnięcie do odpowiedzialności tychże ludzi wydaje się być niemożliwe - twierdzi Pan Krzysztof Sychowicz z IPN-u. - Sama śmierć księdza Popiełuszki jest wydarzeniem tragicznym, ale trzeba pamiętać o tym, że nie był on jedyną ofiarą tamtego systemu. Został zamordowany przez służby bezpieczeństwa, czyli przez ówczesny organ władzy. Możemy mieć jedynie nadzieję, że uda się w przyszłości ustalić inicjatorów tego mordu, niestety, nie ma dowodów, które można by wykorzystać w procesie sądowym.
Pozostaje jeszcze wiele nie wyjaśnionych zabójstw. Można się zastanowić nad tym, dlaczego ta władza wtedy dopuściła się aż do tego. Ksiądz Popiełuszko zginął, bo przede wszystkim mówił prawdę… i nie chciał przestać jej mówić. Za krytykę zapłacił najwyższą cenę.
RW
Wystawa będzie czynna do 17 XI
Komunikat dla hobbistów!
Jeśli zbierasz jakieś dziwne i nie spotykane rzeczy (np. inkaskie maski, kamienie polne),
a może jesteś posiadaczem ciekawego zbioru zupełnie normalnych przedmiotów codziennego
użytku (np. długopisy, etykiety od zapałek), albo też sam składasz modele, malujesz miniaturki
lub hodujesz największe w powiecie dynie - zgłoś się do
Kolneńskiego Domu Kultury.
Już w listopadzie planujemy zorganizować
Wielką Wystawę Pasjonatów. Będziesz mógł na
niej przedstawić swe zbiory i osiągnięcia, oraz wymienić się nie tylko doświadczeniami z innymi.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt telefoniczny -
278 22 21 , lub osobisty w KDK do 10 listopada br.
Tak naprawdę to niewiele się zmieniło od 25 lat
Śmiech to zdrowie i... wolność
Od paru tygodni prawie wszystkie media poświęcają wiele miejsca obchodom dwudziestej piątej rocznicy powstania NSZZ ,,Solidarność". Większość z nich w sposób poważny i wyważony prezentuje nastrój tamtego gorącego sierpnia.
Możemy dzięki temu poznać zarówno ludzi tworzących historię, jak i kulisy wydarzeń. Przypomnieć sobie nadzieje, które wiązaliśmy z tym długo oczekiwanym wybuchem wolności. Młodzież zaś ma możliwość poznać bezpośrednie relacje uczestników ,,Sierpnia 80" i pogłębić swą podręcznikową wiedzę. To nie pomyłka, drodzy czterdziestolatkowie. TEGO UCZĄ JUŻ NA LEKCJACH HISTORII! Staliśmy się zapisem archiwalnym. Jednak z drugiej strony trudno się dziwić, wszak sami wówczas mówiliśmy, że żyjemy w historycznych czasach.
Czytając owe artykuły i oglądając relacje telewizyjne, zauważa się w nich brak pewnego elementu towarzyszącego tamtemu okresowi. Mało kto wspomina, że pomimo nie najlepszej sytuacji materialnej był to czas, który można określić ,,Karnawałem Radości" lub ,,Eksplozją Humoru". Nareszcie można było bez obawy skończenia w ,,pierdlu" opowiadać kawały o ruskich, śmiać się z przypadłości naszych przywódców, wyśmiewać się z głupoty sekretarzy generalnych ,,bratnich narodów demokracji ludowej". Nie musieliśmy już korzystać z usług tylko kabaretów, oficjalnie dopuszczonych przez cenzurę i zatwierdzonych przez szefa propagandy TVP. Każdy z nas mógł głośno powiedzieć, że Breżniew, jak przemawia, to potrzebuje 5 mikrofonów, bo do jednego coś gada, a czterema mu tlen podają.
To prawda, że cenzura istniała dalej, że w każdej większej grupie zawsze znalazło się jakieś ,,gumowe ucho", ale nikt właściwie się tym nie przejmował, wiedząc, że tak naprawdę, to mogą nam oni co najwyżej... naskoczyć.
Aby przypomnieć ten radosny czas, w Kolneńskim Domu Kultury we wrześniu prezentowana jest wystawa rysunku satyrycznego zamieszczanego w niezależnych biuletynach ,,S". Pokazują one w ,,krzywym zwierciadle" nie tylko znienawidzonych ,,komuchów". Komentują również aktualne wydarzenia, obrazują sytuację społeczną i polityczną w naszym kraju, a także (co jest chyba ich największą siłą) potrafią wyśmiać własne przywary i błędy popełniane przez przywódców nowego Związku.
Twórcy wystawy mają nadzieję, że uświadomi ona zwiedzającym, iż najważniejszym osiągnięciem tamtego Sierpnia był właśnie ów powiew wolności słowa i że te szesnaście miesięcy pozwoliło narodowi przetrwać czas marazmu i nijakości, który nastał po 13 grudnia 1981 r.
Na wystawie są prezentowane przede wszystkim rysunki Krzysztofa Małagockiego (61 prac), satyryka z Puław, którego prace zamieszczał również "Tygodnik Solidarność".
Są też rysunki innych artystów (np Mleczko, Ziomecki, Jujka i inni). Wszystkie prace zamieszczone były w Biuletynie NSZZ Solidarność Ziemi Puławskiej, w okresie wrzesień 1980 - grudzień 1981.
Zobacz galerię prac K. Małagockiego.
Gorąca "Natasza", czyli POŻEGNANIE LATA w Kolnie
Jesień idzie, nie ma na to rady.
A tu sierpień pogoda prześliczna...
Ten cytat z piosenki boleśnie uświadamia nam, że już skończyła się letnia laba i czas powoli przestawiać swe myślenie na naukę i pracę. Aby jednak nieco załagodzić te przykre doznania Kolneński Dom Kultury postanowił (zgodnie z siedmioletnią tradycją) zorganizować festyn rodzinny "Pożegnanie lata". Jak postanowiono tak też uczyniono. 28 sierpnia przy fantastycznej pogodzie, na Stadionie Miejskim odbyła sie wielka plenerowa zabawa. Oprawę muzyczną pierwszej części zapewniła Agencja Muzyczna Studio Nagrań Video "ArtMuz" z Łomży współorganizator festynu. Zespoły Orkan, Karino i Qadro występujące pod egidą Agencji doskonale zagrzewały zebraną publiczność. Dodatkową atrakcją zapewnioną przez ArtMuz był telebim, na którym uczestnicy mogli oglądać nie tylko występujących artystów, ale też często odnaleźć samych siebie.
Poza tańcem można też było wziąć udział w wielu konkursach. Dzieci min. malowały baloniki tworzyły krótkie wierszyki o lecie, starsi zaś mogli przeciągać linę mocować się z beczką, śpiewać gazetę, poszukiwać atrakcyjnych mężczyzn itp. A i nagrody w konkursach były niczego sobie. Najciekawszą był samochód na weekend z pełnym bakiem.
W ramach koncertu finałowego mieszkańcy mieli możliwość bawić się wraz z zespołem "Natasza". Jest to wschodząca gwiazda polskiej sceny. Trzy młode i atrakcyjne dziewczyny, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach, rozgrzały publiczność do czerwoności. Obecnie szykują się one do ataku na polskie listy przebojów i zaprezentowany przez nie program pokazuje, że mają one duże szanse dotrzeć na czołowe miejsca top list.
Już wkrótce mini galeria zdjęć z festynu.
Dla tych, co zostają w domu
Czas wakacji to okres szczególnie wyczekiwany przez dzieci. Po trudach szkolnego roku chciałyby one jak najlepiej wypocząć. Jednak z wielu przyczyn większość z nich musi spędzić te dwa letnie miesiące w domu.
Szczególnie dla nich Kolneński Dom Kultury corocznie organizuje zajęcia pod nazwą "Akcja Lato". W tym roku również nie zapomniano o najmłodszych. Codziennie od poniedziałku do czwartku spotykali się miłośnicy plastyki, teatru, muzyki i zajęć ruchowych. Już po pierwszym miesiącu wykrystalizowały się osoby, które zachęcone tymi zajęciami postanowiły kontynuować swe zainteresowania w stałych grupach.
Odbył się również pierwszy Wakacyjny Bal zorganizowany wspólnie ze stażystami z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie. Zorganizowali oni w ramach Letniej Szkoły Bezpieczeństwa konkursy wiedzy o zagrożeniach zarówno w domu jak i na podwórku. Dzięki nim dzieci mogły zapoznać się z podstawami zachowań w sytuacjach niebezpiecznych i sposobami ich zapobiegania. Zabawę swą obecnością uświetnił również nowy członek kolneńskiej policji - Błękitna Pantera, czyli Polusia.
Uczestnicy balu mogli też wykazać się umiejętnościami wokalnymi. W konkursie karaoke zaprezentowało się siedem uczestniczek śpiewających bardzo różnorodny repertuar.
Nagrody w konkursach i słodkie upominki dla wszystkich balowiczów ufundował Kolneński Dom Kultury.
Również w sierpniu zapraszamy w nasze progi. Uczestniczyć będzie można w różnych imprezach rozrywkowych, konkursach i quizach. Zaś na koniec wakacji przewidywany jest jeszcze jeden bal z niespodziankami.
Premiera na koniec sezonu
Działający od 1988 roku teatr "Formacja P" zaprezentował 30
czerwca najnowszą premierę. Zaproszeni
goście obejrzeli już 23 program (13 spektakl) w karierze zespołu. Tym razem była
to przezabawna
komedia oparta na fragmencie powieści renesansowego lekarza, filozofa i artysty
-
Francois'a Rebelais'a (na obrazku - autor).
Spektakl zatytułowany "Gargantua" ma przede wszystkim za zadanie zapewnić
widowni dobrą, czasem
bardzo rubaszną zabawę. W podtekście też niesie wiele gorzkich obserwacji na
temat stylu życia i
spędzania wolnego czasu zarówno 500 lat temu jak i dzisiaj.
Każdy - od najmłodszego do seniora - może w nim znaleźć coś dla siebie. Zespół
zaś zapowiada dalsze
rozbudowywanie tej części jak i "dokręcanie" dalszych odcinków.
W spektaklu występują: Sandra Kostromska, Anna Kozicka, Marta Pikulińska i
Łukasz Rumiński.
Wszystkich, którzy będą mięli chęć obejrzeć ten spektakl zapraszamy tuż po
przerwie wakacyjnej.
Szczegółowe informacje na naszej stronie i plakatach w mieście.
A tu możesz obejrzeć
parę fotek ze
spektaklu
Przywrócić wspomnienia, czyli "Moje ...dziesiąt lat"
Często przekonujemy się, że pamięć ludzka jest niestety zawodna. wiele też
rzeczy umyka w potoku informacji i z powodu codziennych problemów. a przecież
każdy ma ciekawe wspomnienia i przeżycia. Nie tylko z dzieciństwa. Życie każdego
z nas warte jest udokumentowania, nawet w najskromniejszej formie.
Z tego też powodu Kolneński Dom Kultury zorganizował konkurs literacki
"Moje
...dziesiąt lat". Przyjmowane były zarówno opowiadania jak i wiersze.
Napłynęło
w sumie 11 prac. 29 czerwca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie
nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody i skromne upominki
ufundowane przez organizatora.
Nagrody otrzymali: Anna
Pikulińska – Kolno,
Danuta Waśko – Waśki,
Zofia Kumelska –
Skroda Mała,
Jadwiga Glazer –
Kolno,
Marianna Cudnik –
Kolno,
Jan Gietek –
Poredy.
Pod koniec roku planujemy wydanie zbiorku ze wszystkimi utworami nadesłanymi
na konkursy literackie zorganizowane w tym roku.
Informacje o zbiorku znajdziecie na naszej stronie i w MK.
Już po raz 8 gościliśmy w naszym mieście ekipę Radia Białystok. która to
przygotowała
dla nas specjalny festyn z wieloma atrakcjami.
Chciałbym tu przypomnieć, że byliśmy pierwsi z którymi "radiowcy" rozpoczęli
swą współpracę.
Przed ośmiu laty podczas festynu organizowanego przez KDK "doczepili" do nas
przywożąc m.in. Kasę Chorych. Już niedługo będzie można zobaczyć też zdjęcia z
tamtego, historycznego festynu.
A w tym roku? Najpierw wiec część przygotowana przez nas.
Jako pierwszy wystąpił zespół Silvers z Małego Płocka. Zagrali oni
świetnie znane przeboje muzyki dance.
Po nich na scenę weszli członkowie zespołu folklorystycznego z Chludni. W
ich wykonaniu
podziwialiśmy wiązankę pieśni i tańców ludowych. Najwięcej owacji wywołał taniec z kukłą.
Ostatnim punktem programu był występ zespołu estradowego Fantazja,
działającego
przy naszej placówce. Dzieci i młodzież zabawiali widownię tańcem i śpiewem
znanych
przebojów muzyki rozrywkowej.
Następnie na scenę wkroczyły zespoły przywiezione przez radiowców. Grano
przede wszystkim
na rockowo. Były więc zespoły: OUTSIDER, NO WAY, EL LUNES i znany z
zeszłorocznego festynu - XENOS.
Nie zabrakło również konkursów dla widowni. Wiele osób mogło wygrać
atrakcyjne nagrody
ufundowane przez sponsorów.
A na koniec... Gwiazda!!! - Andrzej "Piasek" Piaseczny!!!
Szczególnie młode panny wyrażały swą wielka radość z możliwości podziwiania
swego Idola.
Klikając tu
można obejrzeć krótki fotoreportaż z Festynu. Zapraszamy
CZAS
TATUSIÓW
W tym roku również nie zapomniano o tatusiach. Z okazji Dnia Ojca, 26
czerwca wystąpił ze specjalnym programem zespół estradowy "Fantazja".
Piosenki znane i lubiane zarówno bawiły a także spowodowały, że w niejednym
(nawet męskim) oku zakręciła się łezka. Szkoda tylko że tak niewielu tatusiów
skorzystało z zaproszenia by móc wspólnie spędzić czas w to niedzielne
popołudnie.
III KIT(owanie)
Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że cierpliwość przynosi spodziewane
efekty. Dowodem na to są Kolneńskie Igrce Teatralne organizowane przez Kolneński
Dom Kultury, które 22 maja miały swą trzecią edycję. Co roku przybywa zespołów
teatralnych chcących zaprezentować się na Sali Widowiskowej KDK. W pierwszym
roku wystąpiło tylko dwa zespoły, w tym roku było już ich cztery. Z roku na rok
wzrasta też poziom prezentowanych programów kabaretowych i spektakli
satyrycznych.
"Leman"Widzowie mogli pośmiać się z
reformy szkolnej widzianej oczyma dzieci
(Kabarecik "Łoł - taki sioł" z S.P. w Kątach pod kierunkiem Janiny Chaberek),
czy też ze scenek rodzajowych opowiedzianych kurpiowską gwarą (Dziecięcy Zespół
Śpiewaczy i Teatralny "Leman" Babske zmortsienia - Leszek Czyż). Hitem przeglądu
było zdanie "Podscypywanie to nie grzech".
Obejrzeliśmy też bajkę o buncie "czarnych charakterów" (Zespół Teatralny ze
S.P. w Konopkach Monetach Nie ma tego złego" pod kier. Jerzego Rybickiego),
oraz satyrę na obyczaje (Teatr Młodych "Dziwadlo" z KDK w Kolnie). Różnorodność
form i treści każdemu uczestnikowi mogła sprawić dużo satysfakcji.
W tym miejscu powinienem wspomnieć, iż spektakl przygotowany przez TM
"Dziwadlo" był po raz pierwszy prezentowany właśnie podczas tegorocznego KIT-u.
Premiera "Bursomanii" Pokazała, że bardzo prostymi środkami zarówno
literackimi
jak i technicznymi można zrobić ciekawy spektakl. Zespół zapowiada w najbliższym
czasie prezentacje "Bursomani" w nieco dłuższej wersji (z dodatkową
jednoaktówką), gdyż ta prezentowana podczas KIT-u przygotowana była zgodnie z
regulaminem przeglądu.
Grunt to
rodzinka
VI Kolneńskie Dni Rodziny obchodzone w dniach 30. 05
- 04.06 zainaugurował
festyn dla dzieci. Uczniowie obu szkół podstawowych bawili się wspólnie na
kolneńskim stadionie. Dobrej zabawie nie przeszkadzał ponad 30 stopniowy upał.
W trakcie można było również zmierzyć ciśnienie i poziom cukru w punkcie
NSZOZ "Medicare", uzyskać porady od pracowników Powiatowego Centrum Pomocy
Rodzinie, Poradni Pedegogiczno - Psychologicznej, Powiatowej Stacji Sanitarno -
Epidemiologicznej oraz Punktu Konsultacyjnego d/s Uzależnień.
Równolegle z festynem odbywała się "Gimnazjada". Przy gorącym dopingu
widowni trwała zacięta rywalizacja pomiędzy klasami. O godz. 17.00 w KDK odbył
się koncert z okazji Dnia Matki pt "Mamo..." w wykonaniu zespołów działających
przy tej placówce.
We wtorek młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjum wyraziła swój sprzeciw
powszechnie panującej przemocy. Manifestacja ulicami miasta zgromadziła ponad
1000 uczniów. Wraz z nimi maszerował mł. asp. Bogdan Truszkowski.
Tuż po przemarszu uczniowie "jedynki" i "dwójki" stanęli w szranki konkursu
wiedzy. Na scenie KDK wybrane drużyny musiały wykazać się znajomością j.
polskiego, matematyki i innych dziedzin nauki. Zaprezentowali też swe
umiejętności plastyczne i teatralne. Tegorocznym zwycięzcą została szkoła nr 2.
Nie zapomniano również o zdrowiu kobiet. O godz. 14.00 w Urzędzie Miasta
odbyło się spotkanie z Anną Dąbrowską ze Stowarzyszenia Onkologicznego w Łomży.
Mówiła ona o walce z chorobami nowotworowymi, ze szczególnym naciskiem na
profilaktykę raka piersi.
W środę, już od rana we wszystkich szkołach odbywały się Dni sportu.
Rozegrano wiele, czasem nietypowych, konkurencji, nawet chłód panujący tego dnia
nie ostudził zapału młodych sportowców. Po południu w świetlicy środowiskowej
odbyło sie spotkanie dla rodzin zastępczych. Rodzice brali udział w szkoleniach
prowadzonych przez pedagogów, dzieci zaś uczestniczyły we wspólnej zabawie z
członkami świetlicy.
Przez cały okres Kolneńskich Dni Rodziny można było zasięgnąć porad
psychologów i pedagogów na tematy uzależnień i przemocy w rodzinie.
Obchody zakończy sobotni mecz piłki nożnej rozegrany przez drużyny
Administracji i PECiGWŚ.
Nie daj się,
śpiewaj!
Po raz pierwszy mieliśmy okazje podziwiać uczestników Powiatowego Przeglądu
Piosenek Jacka Cygana. Konkurs organizowany jest dla dzieci i młodzieży za
wiedzą i zgodą doskonale wszystkim znanego autora piosenek. Niestety obowiązki
związane z cyklicznym programem telewizyjnym uniemożliwiły J. Cyganowi przybycie
do Kolna. Swoje poparcie dla tej inicjatywy wyraził on w liście skierowanym do
uczestników Przeglądu. Obiecał też odwiedzenie nas jeszcze w tym roku –
być może we wrześniu – i spotkania się ze wszystkim mieszkańcami.
Do konkursu zgłosiło się 15 uczestników (solistów i zespołów) z powiatu
kolneńskiego, ze szkół podstawowych, gimnazjum i domów kultury. Uczestnicy
zaprezentowali po dwie piosenki autorstwa Jacka Cygana.
Nagrodzono następujących wykonawców: w kategorii wiekowej 7-13 lat, soliści:
Złoty Jacuś – Patrycja Górska (Kolno), Srebrny Jacuś – Magdalena
Milecka (Turośl), Brązowy Jacuś – Adriana Zielińska (Kolno)
w kategorii zespół: Złoty Jacuś – Monika Stachelek, Patrycja Szczęsna
(Turośl), Srebrny Jacuś – zespół "Fantazja" (Kolno), Brązowy
Jacuś – Paulina Grajko, Ewelina Olender, Ewelina Czerwińska (Turośl)
w kategorii wiekowej 14–19 lat, soliści: Złoty Jacek – Alicja
Serowik (Turośl), Srebrny Jacek – Klaudia Krejszeff (Kolno), Brązowy Jacek
– Bartosz Kamiński (Kolno).
DUO TRIO czyli
QUARTO
Zgodnie z coroczną tradycją, 3 maja mieszkańcy Kolna po przemarszu ulicami
miasta i złożeniu wieńców mogli zrelaksować się na imprezie zorganizowanej przez
Kolneński Dom Kultury. Podobnie jak i w poprzednich latach pogoda spłatała
psikusa organizatorom. Dotychczas festyny zaczynające się na placu przed KDK
musiały być przenoszone (z powodu deszczu) albo na inny termin, albo też do s.
Widowiskowej. W tym roku wszystkie prognozy przewidywały ciągłe opady, dlatego
też od razu nastawiono się na koncert w budynku. A tu niespodzianka! Po południu
ani kropli. Pomimo tego musiano już (ze względów technicznych) pozostać w
przyjemnie chłodnych wnętrzach KDK.
Widownia przybyła na koncert mogła wysłuchać piosenek w wykonaniu zespołów
Fantazja i Fantazyjki oraz wierszy i opowiadań nagrodzonych w konkursie
literackim "Kolno moich marzeń", a prezentowanych przez członków
zespołów teatralnych. W sumie do konkursu zgłoszono 50 prac. Na holu KDK
prezentowane też było pokłosie konkursu plastycznego pod tym samym tytułem (62
prace).
Jako Gwiazda majowego koncertu wystąpił zespół "Duo Trio". Młodzi
muzycy uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia w Łomży – zaprezentowali
bardzo dobry warsztat muzyczny. Mogliśmy bawić się zarówno przy standardach
bluesowych, rockandrollowych, jazzowych i muzyki popularnej. Zagrali też oni
kilka kompozycji "własnego chowu". Szczególne wrażenie zrobił
najmłodszy członek kapeli. Mimo bardzo młodego wieku wykazał się niesamowitą
lekkością i dużą umiejętnością śpiewu.
Mamy nadzieje, że zespół ten wystąpi jeszcze na naszych scenach umożliwiając
w ten sposób poznanie go przez szerszą widownię.